
Podstawowe zasady dbania o biżuterię (nie tylko ze stali).
O każdą biżterię należy dbać w odpowiedni sposób. Najważniejsze zasady to:
- Biżuterię warto przechowywać w szkatułce, każdy element osobno, aby się o siebie nie ocierały. Najlepiej w specjalnych woreczkach – jedwabnych lub zamszowych.
- Unikajmy styczności biżuterii z wodą morską, chlorowaną i termalną.
- Starajmy się nie narażać biżuterii na styczność z chemikaliami lub perfumami.
- Korzystajmy z akcesoriów i środków czyszczących przeznaczonych dla konkretnego metalu.
- Nie trzymajmy biżuterii w łazience, w tym pomieszczeniu zawsze jest duża wilgoć.
Jak dbać o biżuterię ze stali szlachetnej?
Lubimy biżuterię ze stali szlachetnej, nie uczula i ma dużą odporność na zarysowania. Mimo to, warto pamiętać o kilku zasadach, zwłaszcza, jeżeli jest połączona z innymi materiałami. Ja oprawiam w stal: kamienie i szklane koraliki, dodaję chwosty. Jak o nie dbać, napiszę poniżej.
Sama stal jest odporna na wodę, ale jeśli już się zmoczy, warto osuszyć ją miękkim ręcznikiem, najlepiej papierowym.
Jak ją czyścimy? Za pomocą wody z mydłem. Warto użyć miękkiej szczoteczki – przeznaczonej tylko do czyszczenia biżuterii. Następnie dokładnie płuczemy, suszymy i chowamy. Jeśli zdarzy Ci się w swoich zbiorach posiadać biżuterię ze stali z doklejanymi elementami, jednak uważaj, aby ich nie zamoczyć. Klej może nie być odporny na wodę.
Czego należy unikać?
Bardzo ważne jest, aby podczas przechowywania biżuterii, nie miała ona styczności z detergentami i chemikaliami. Biżuterię także zakładamy na samym końcu, nie kremujemy i nie perfumujemy skóry, która będzie miała styczność z naszym skarbem – szyja, nadgarstki, za uszami.
Chlor może zaszkodzić biżuterii, dlatego zdejmujemy ją przed pójściem na basen. Biżuterię zdejmujemy też do zwykłej kąpieli i przed pójściem spać.
Jeśli jednak przez zapomnienie się zamoczy, umyj ją w wodzie z mydłem, starannie wypłucz i następnie osusz.
Jak dbać o chwosty?
Bardzo lubię kolczyki z chwostami i Wam także się one podobają. Jednak może się zdarzyć, że się nam pogniotą i nie będa się już tak ładnie układać. Co należy wtedy zrobić? Warto najpierw spróbować lekko je zmoczyć samą wodą i zawiesić tak, aby swobodnie wisiały pionowo. Możemy spróbować też je wysuszyć przy użyciu suszarki, kierując powietrze od główki wzdłuż chwosta w dół. Kolejnym sposobem jest prostowanie chwostów nad parą wodną, jednak należy uważać, aby się nie poparzyć! Ta metoda wydaje mi się najlepsza, ze względu na stalowe elementy na chwoście. Kontakt metalu z wodą jest znikomy.
Jak dbać o kamienie szlachetne i półszlachetne?
Kamienie to niezwykle wybredne stworzenia. Należy szczególnie o nie dbać, pamiętając, że nie są odporne na zarysowania lub uderzenia. Uważamy, aby biżuteria z kamieniami nam nie upadła. Warto przechowywać je w ciemnym miejscu, gdyż większość z nich źle znosi promienie słoneczne. Wiele naturalnych kryształów może zmieniać barwę pod wpływem bombardowania fotonami. Często źle znoszą wilgoć i mogą pękać od nagłych zmian temperatur. I tak samo jak każdą biżuterię, przechowujemy nasze skarby oddzielnie. Jeśli chodzić zaś o czyszczenie, czyścimy wodą z delikatnym mydłem, podobnie jak w przypadku stali. Dokładnie płuczemy i delikatnie wycieramy bawełnianą szmatką.
A co ze szklanymi koralikami?
W zasadzie
tutaj obowiązują te same sposoby dbania o taką biżuterię: unikamy uszkodzeń
mechanicznych, delikatnie myjemy w ciepłej wodzie bez mocnych detergentów, oszuszamy
ręcznikiem.
Korzystając
z tych reguł przedłużymy blask i trwałość naszej biżuterii na lata.